Jubileumsutställningen Fria 90 | HAM

Gloria Velascos målningar föds ur personliga upplevelser. Hon började studera vid Fria konstskolan som engelskspråkig student efter att ha flyttat från Mexiko till Finland.
Velasco är tredjeårsstuderande vid Fria konstskolan.
Jag minns ett citat från Jorge Luis Borges novell El Duelo: ”Livet kräver passion.” Det sammanfattar perfekt vad måleri betyder för mig. Det är ett tillstånd där jag kan reflektera över och fördjupa mig i det som verkligen berör oss som människor.
Min inspiration kommer alltid från personliga upplevelser – saker jag har sett, drömt, känt, tänkt eller föreställt mig. Ofta börjar jag med en idé som fascinerar mig eller väcker min nyfikenhet, och jag försöker ge den form – att förkroppsliga den i ett materiellt, visuellt uttryck.
För mig är ett stänk av galenskap en oumbärlig del av måleriet, som i all konst. Lika viktiga är passion, känsla och intensitet.
Det var ett beslut präglat av omständigheterna. Jag flyttade till Finland av kärlek – jag gifte mig med en finländsk man och lämnade mitt liv i Mexico City bakom mig, inklusive mitt arbete inom museibranschen. Mitt sista jobb som museiregistrator gav mig stor glädje, eftersom det möjliggjorde en personlig relation till konstverk, särskilt målningar. När jag flyttade till Finland befann jag mig plötsligt som migrant, utan nätverk och utan språkkunskaper. Jag insåg snabbt att mitt tidigare arbete inte längre var möjligt. Måleriet blev mitt sätt att återknyta till konsten.
Studierna har lärt mig självkritik och att vara mer öppen för andras konst. Men framför allt har Fria konstskolan gett mig glädjen i att måla.