Huhtikuun Kuukauden maalaukseksi valittiin Kohvankörö - Dante Linsén
Vapaan Taidekoulun opiskelijat valitsivat huhtikuun kuukauden maalaukseksi Dante Linsénin teoksen. Linsén on ensimmäisen vuosikurssin opiskelija.
Dante Linsén:
Teos sai alkunsa havaintomaalaustuokiolla. Olin aikaisempina päivinä ihastellut Helene Schjerfbeckin teoksia, Schjerfbeckin muotokuvat ovat yksinkertaisilla muodoilla, tekstuureilla ja ylväillä väreillä vaivattoman ja tyylikkään näköisiä. Ammensin sisäistä Schjerfbeckiäni ja annoin prosessin kuljettaa. Aloitin työn suuripiirteisillä mustepinnoilla, öljyvärit osaavat olla materiaalina toisinaan tunkkaiset. Pidän hohteen tunnusta ja keveydestä. Kuultavat ohuet mustekerrokset sekä kankaan raaputtaminen tuovat työhön mielestäni aavemaista tuntua ja persoonaa.
Maalaaminen on minulle prosessina intensiivinen; työskentelen nopein liikkein, luotan alitajuntaani ja annan impulsiivisten päätösten muuntaa työtä ja sen suuntaa, loppumetreillä sitä itsekin vähän hämmästelee, että mitä tuli oikein puuhailtua. Maalaaminen on kivaa ja tarjoaa uusia kuvakulmia itsensä ja ympäröivän maailman tarkasteluun, taide tuo ripauksen taikuutta elämään.
Taiteilija:
- Dante Linsén
- Syntynyt: 2002, Helsinki
